Choď na obsah Choď na menu
 


História korálok

18. 7. 2011

História korálok

Korálky sa vyskytovali už viac ako pred 50 000 rokmi a vyrábali sa takmer vo všetkých kultúrach. Vtedy slúžili hlavne ako symbol moci a bohatstva, ale aj ako forma komunikácie a zároven sa im pripisovala magická moc.

 

Korálky si vyrábali ludia už v dobe  kamennej, a to z rôznych semienok, lastúr, kamienkov, kostí ci pazúrov. V Anglicku boli dokonca nájdené drobné  skamenené kúsky morskej huby. V neskorších dobách ked ludia vynašli nástroje, zacali vyrábat korálky z materiálov, ktoré neboli prirodzeným spôsobom predierkované.

 

Technika výroby korálok sa s vývojom ludstva stále zdokonalovala a coraz castejšie boli vyhladávané vzácnejšie a exotickejšie materiály. S dalším rozvojom civilizácie sa rozvíjal obchod s korálikmi a s materiálmy  na ich výrobu.  Pred 4 600 rokmi sa v oblasti západnej Indie a Pakistanu zacalo v oblasti Harap, ktoré bolo jedno z najväcších miest v tejto oblasti zacala vznikat civilizácia , ktorá vyrábala korálky vypalovaním v peci, o tomto nám svedcia archeologické poznatky z tejto oblasti.

 

Prvé sériové korálky boli z Fajásnu, je to jemná porózna hmota , zmes kremencového piesku a vápenca alebo hliny a akália. Do zmesi sa pridával oxid mednatý alebo azurit, ktorý je velmi cenný a získaval sa velmi tazko. Vdaka práve týmto prísadám sa podarilo získat modrú farbu.

 

V naších oblastiach sa korálkami zaoberali ludia z oblasti Podkrkonôš, Jablonecká, kde sa od 18. storocia  vyrábajú perly a rokajl. Ich výroba sa zachovala dodnes.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

WOW!!!

(majitelka, 21. 7. 2011 15:44)

Sima diki a ze pozeraj dalej :)

WOW !!

(sima, 20. 7. 2011 14:49)

Dievča ked napises na googl že historia koralok si hned 2 clanok ze dobra :D klobuk dolu! vidno ze ta to byvi :D


SIMA